MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

20.7. – 31.8.2012/Mestská knižnica Šahy / Objavovanie

foto by www.ppproduction.eu

20. júla 2012 otvorila Galéria Ipeľ pri Mestskej knižnici v Šahách už svoju druhú výstavu. Poriada ju tu pod názvom Objavovanie rodáčka zo Šamorína Beáta Méry. Výstavu otvoril šahanský rodák a jej umelecký súpútnik Gábor Antal.

Beáta Méry je študentkou Maďarskej výtvarnej univerzity v odbore obrazovej grafiky a jej majstrami sú umelci Alajos Eszik a András Lengyel. Doteraz účinkovala len na spoločných výstavách, medzi inými v štúdiu Versus-Vajda Lajos v Szentendre (2009) a na otváracej výstave Galérie Ipeľ Šahy očami mladých výtvarníkov (2012).

Pre ňu a pre jej kolegov-umelcov je príznačné a typické prepojenie grafických techník. Vo vystavených dielach sa prejavujú snahy o technické novátorstvo, akými sú akvarel, linorez, litografia (kameňotlač) a sieťotlač. Rada maľuje do tzv. tondo-kompozícií (kruhových), nevenuje sa štvorcovým kompozíciám.

Zlatým klincom otvorenia výstavy bolo hudobné vystúpenie dvoch sestier umelkyne – Méry Borbály a Méry Rebeky, ktoré flautovým koncertom s citarovým doprovodom ľudovými piesňami a klasickými hudobnými dielami spestrili otvorenie výstavy a tým mu dali ráz intimity a milej rodinnej atmosféry.

autor/write/Pástor Péter.

preklad:bell

Posted under: Šahy, Umenie

Comments are closed.

↓