To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

40.ročník medzinárodného športového podujatia Ipeľský pohár

40. ročník Futbalového turnaja o Ipeľský pohár –

– 3. ročník Memoriálu Ferdinanda Daučíka

28. septembra 2012 sa uskutočnil už po štyridsiatykrát významný medzinárodný futbalový turnaj o Ipeľský pohár.
V školskom roku 1972/73 na podnet vtedy mladého ambiciózneho učiteľa telesnej výchovy na Gymnáziu s VJM Ferenca Révésza sa uskutočnil turnaj pod názvom „O štít mesta Šahy“. Cieľom turnaja je podchytiť mladých študentov pre šport, vytvárať priateľstvá. V uplynulých štyridsiatich rokoch sa turnaja zúčastňujú šahanské stredné školy a spriatelené školy z Maďarska a z Českej republiky. Počas existencie súťaže sa menil počet účastníkov i názov súťaže, ale stále je to najvýznamnejšia medzinárodná športová akcia v našom meste. Od stého výročia narodenia Ferdinanda Daučíka (r.2010) si účastníci pripomínajú tohto slávneho futbalistu, rodáka z nášho mesta, a turnaj sa odvtedy poriada pod názvom Memoriál Ferdinanda Daučíka.
Hlavnými organizátormi turnaja v tomto roku boli Gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským v Šahách, Olympijský klub Alojza Szokolyiho a Mesto Šahy. Turnaja sa zúčastnili mužstvá: Gymnázium F. Palackého Valašské Meziříčí (Česko), Stredná poľnohospodárska škola Bélu Liptaiho v Szécsényi (Maďarsko), Gymnázium Bálinta Balassiho v Balassagyarmate (Maďarsko), Športové gymnázium v Dunajskej Strede, Gymnázium A. Sládkoviča v Krupine, SOŠ v Šahách, Gymnázium Šahy a usporiadateľ Gymnázium s VJM Šahy.
Hosťom slávnostného otvorenia bol Erik Vlček, kajakár, držiteľ striebornej a bronzovej olympijskej medaily, Tibor Soós, bývalý tréner kajakárskej štvorky a pani Elena Rusznyáková, sestra Ferdinanda Daučíka, obyvateľka nášho mesta.
Dejiskom futbalových zápasov bol miestny futbalový štadión, volejbalové zápasy sa hrali v telocvični gymnázií. Sprievodným programom turnaja bola beseda s Erikom Vlčekom a Tiborom Soósom. Erik Vlček porozprával študentom o formách a o dôležitosti trénovanosti každého športovca, Tibor Soós vyzdvihol Erikove vynikajúce povahové črty, prezradil o ňom, že sa vie povzniesť nad svoje ego a tým dosahuje vynikajúcu spoluprácu so svojimi partnermi.
V dopoludňajších hodinách účastníci súťaže položili veniec v dvorane Menora Saag Centrum Artis k pamätnej tabuli Ferdinanda Daučíka.
Feutbalový turnaj sa skončil vyhlásením víťazov. Jubilejný 40. ročník vyhralo mužstvo Športového gymnázia z Dunajskej Stredy, na druhom mieste sa umiestnilo mužstvo Gymnázia Bálinta Balassyho a na treťom mieste mužstvo Gymnázia Andreja Sládkoviča z Krupiny. Súčasťou Memoriálu Ferdinanda Daučíka bol aj Pohár fair play, ktorý získalo Gymnázium Františka Palackého z Valašského Meziříčí.