MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Prebudenie – vyznanie Évy Jámbor

foto by www.ppproduction.eu

Prebudenie – vyznanie Évy Jámbor

22. februára 2013 bola otvorená v Galérii Ipeľ v Mestskej knižnici v Šahách prvá samostatná výstava grafičky Évy Jámbor. Touto výstavou sa séria výstav pod názvom Šahanské inšpirácie dostáva do svojho štvrtého pokračovania.
Rodáčka z Nyíregyházy v súčasnosti študuje grafiku na odbore grafiky na Univerzite výtvarných umení v Budapešti, kde sú jej profesormi a majstrami Alajos Eszik a József Szercsík.
Výstavu otvoril Gábor Antal, ktorý je autorom projektu Šahanské inšpirácie. Ako vo svojom príhovore uviedol, po zime sa prebúdza príroda, preto aj výstava dostala názov Prebudenie.
Tak ako sa šedá farba prírody premieňa rozpukom pestrých jarných kvetov, tak prináša pestré farby aj výstava Évy Jámbor.
Pre mladú grafičku je typické striedanie sýtych farieb, ktorými zobrazuje najrozličnejšie časti ľudského tela. Z výtvarných techník najradšej používa sieťotlač. Na výstave sa objavujú tváre s vyplazenými jazykmi v rôznych farbách, ktoré symbolizujú vyplazenie jazyka na svet. V pokračovaní výstavy sú obrazy z ľudovej tvorby, ktorá sa prelína do modernej a vyjadruje akýsi vývoj.
Svojím vyznaním, farbami a tvarmi symbolizuje nielen prebudenie prírody, ale ja prebudenie obecenstva a prijatie výtvarného umenia do povedomia návštevníkov.
Otvorenie výstavy spestrili svojím vystúpením žiaci Základnej umeleckej školy v Šahách. Výstava potrvá do 22.marca 2013 vo výstavne sieni Galérie Ipeľ.
Péter Pástor

Posted under: Šahy, Umenie, Verejné dianie

Comments are closed.

↓