MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Katalin Gazdag a jej zbierka krojovaných bábik

photo by Pástor Péter

IMG_0307.jpgIMG_0299.jpgIMG_0365.jpgIMG_0288.jpgIMG_0324.jpgIMG_0362.jpgIMG_0367.jpgIMG_0373.jpgIMG_0346.jpgIMG_0370.jpgIMG_0348.jpgIMG_0316.jpg

Katalin Gazdag a jej zbierka krojovaných bábik

Katalin Gazdag a jej zbierka krojovaných bábi  a nástenných výšiviek v dennom stacionári dôchodcov vo Veľkých Turovciach.

Autorka vystavovaných krojovaných bábik, výšiviek a ručných prác sa vyjadrila, že svoju zbierku začala zveľaďovať v roku 2004. Najprv sa zamerala len na bábiky z rôznych krajín sveta, a tak sa jej zbierka rozšírila až na 150 kusov. Potom sa už zameriavala len na bábiky z nášho kraja. Výstava vo Veľkých Turovciach obsahuje doteraz kroje z dvadsaťjeden okolitých obcí. Pri otvorení vernisáže oboznámila prítomných aj s niektorými typickými znakmi jednotlivých krojov.

Kroje musela aj podľa rozmerov prispôsobiť – zminimalizovať k „postavám“ bábik. Väčšinu z nich zhotovila Šahanka Anna Pásztor, mnohé ušili podľa fotografií aj podľa originálnych dospelých i detských krojov.

Väčšina vystavovaných bábik je z Poiplia, medzi nimi napríklad aj čierne svadobné šaty zo Sazdíc, potom sú tu kroje z Opatovskej Novej Vsi, z Kolíňany , Dolných Semeroviec i z Bíne.

Popri krojovaných bábikách sa venuje aj výšivkám, z ktorých nazbierala doteraz takmer 160 kusov.

autor/write: Pástor Péter

preklad: Bell

Posted under: Kultúra, NEWS, Okolie, Umenie

Comments are closed.

↓