MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Kvalitné doplnky na dosah rúk

Kvalitné doplnky na dosah rúk

Umelcom nie je len človek ktorý maľuje na plátno či skladá piesne, umelci sú všetci ľudia ktorí sa cítia dobre vo svete, ktorý si vytvorili sami. Niekto sa priam vyžíva vo Photoshope, a iní dotvárajú krásy života nápaditými šperkami, ktoré nekúpite v komerčných obchodných centrách a dokonca ani v maloobchodoch.

Len nedávno som na sociálnej sieti natrafila na dve mladé umelkyne, ktoré tvoria ručne vyrábané šperky. Tvoria tak krásne veci, že sa o nich oplatí písať. Určite si predstavíte korálky navlečené na háčik a strčené do ucha. Uistím vás, že sa mýlite. Náramky, retiazky, prstene či iné doplnky vás budú fascinovať neobyčajnou krásou, ktorou by ste boli ochotné obohatiť vnútro vašej šperkovnice.

Tieto dva skvosty sú zo Šiah a okolia. Reč je o plavovláske Alexandre Kronkovej (18) alias  Sashi a brunetke menom Bernadeta Tóthová (18) ktorej prezývka je Detti.

Sasha je bývalou študentkou Gymnázia a súčasnou študentkou vysokej školy v našom hlavnom meste, kde študuje architektúru prvý rok. Ja si myslím, že školu ukončí bez závažných poranení, keďže aj jej náušničky a zvyšok diel držia svoj tvar, ako perfektne a kvalitne postavená budova. Pôsobia extravagantne a zároveň jemne. Nezľaknite sa, nemusíte sa báť. Tou extravaganciou nemyslím živú chobotnicu na dekolte. Alexandra vsadila na štýl ktorý sa nevidí len tak kdekoľvek. Riskla tvorbu z niečoho, čo ľudia používajú ako dekoratívny obrus, alebo ako výzdobu na šatách. Využíva čipky, ktoré sú známe svojou jemnosťou a krehkosťou. Ku tvorbe šperkov ju inšpirovala vlastná fantázia a chuť zhmotniť ju. Jej prvý šperk vytvárala pre seba a napriek tomu, že mala celé prsty polepené lepidlom bol výsledkom krásny doplnok, ktorý uchvátil okolie natoľko, že začala svoju schopnosť šíriť aj medzi ľuďmi a to predajom. Toto hobby ju bavilo, takže rozšírila využívaný materiál z ktorého potom poskladala svoje poklady, ku ktorým jej dopomohli aj postupy na internete. A dnes okrem sledovania tutoriálov vytvára aj vlastné „recepty“ ktoré následne praktizuje. Sasha tvrdí, že tajomstvo úspechu je skryté v cviku, v chuti vytvárať niečo nové a samozrejme je dôležité sledovať tutoriály, inšpirovať sa a byť obklopený ľudmi ktorý vás podporujú v tom čo robíte.

Rovnako talentovaná Detti je pomaly už bývalou študentkou Gymnázia v Šahách a tomuto remeslu sa venuje už druhý rok. Začalo sa to v roku 2011 keď popri surfovaní na internete natrafila na dievča zo susedného Maďarska, ktoré sa venovalo modelárskej práci, pri ktorej využívala polymérovú hmotu. Táto hmota je výrazná svojou farebnosťou a pružnosťou. Hmota sa jej zapáčila, kopla ju múza a vybrala sa na nákup do umeleckého obchodu s kreatívnou myšlienkou pre výrobu šperkov. Detti z nej vytvára rôzne kúsky a neskôr ich komponuje s inými materiálmi aby boli schopné spĺňať svoju úlohu ako výnimočný šperk. Vyrába šperky všetkých farieb a chutí. V jej repertoári nájdete od ružičiek, cez medvedíkov a sovičiek aj kúsky ako sú napríklad croissanty na tanieri či jahodové torty z ktorých sa vám aj slinky zbehnú. Po zistení, že sa ľudom jej tvorba páči začala uvažovať z čoho ešte tvoriť a pustila sa do práce s látkami, drôtikmi, nepravými perlami a mnohým ďalším. Jej začiatky boli ťažké, ale postupne sa do toho dostala a je z nej úspešná a produktívna baba, ktorú poznajú všetky kúty Slovenska. Vďaka jej stránke sa môžu jej tvorbou chvastať dievčatá aj na Marse pretože doručuje balíčky aj poštou. Otázka už len znie, či Slovenská pošta doručuje na Mars. Ďalším osobným úspechom sú jej výrobky na známej stránke Sashe.sk ktoré sa dostali do virtuálneho výkladu. A keď sa niečo blyští vo výklade to už je čo povedať, nemyslíte?

Myslím si, že tieto dievčatá si zaslúžia uznanie a podporu, pretože sama som skúšala vytvárať veci svojpomocne a skončilo to tak, že mi ostalo na poličke vymodelované malé prasiatko, ktoré malo nádych do hneda pretože som ho nechala príliš dlho v rúre. Nechcem si ani predstaviť ako by som skončila, keby som pracovala s drôtom… asi krvavo. Možno sa do toho ešte niekedy pustím a chytím sa Sashkynej rady, že to potrebuje cvik. Alebo preskočím tú dramatickú časť a radšej si objednám prepracované doplnky od dievčat.

KISS

Detti nájdete na: http://www.facebook.com/pages/Detti-Land-polymer-clay/185258981552218

Sashu nájdete na: http://www.facebook.com/Sasha.DIY?ref=ts&fref=ts

Posted under: Šahy, Umenie, Verejné dianie

Comments are closed.

↓