MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Priateľské stretnutie s významnými bývalými olympionikmi v Šahách

pohot by Pástor Péter

Priateľské stretnutie s významnými bývalými olympionikmi v Šahách

Nadácia Slovenského olympijského výboru (SOV) vlani pred Vianocami v rámci svojho projektu Olympijské srdce pre seniorov venovala viacerým slovenským olympionikom, predovšetkým v seniorskom veku, týždňové liečebné pobyty v Kúpeľoch Dudince.

V súčasnosti, konkrétne od 7. do 13. februára, sa realizuje prvý z dvoch turnusov, na ktorom sa zúčastňujú bývalí atlétiJuraj Benčík (účastník OH 1980 v chôdzi, ako tréner svetového mena bol potom na ďalších 8 OH), Anna Chmelková (účastníčka OH 1968 v behu na 400 m, majsterka Európy), Eva Šuranová  (účastníčka OH 1972 a 1976, v Mníchove 1972 bronzová v skoku do diaľky, medailistka z ME), Jozef Plachý (účastník OH 1968 – piaty v behu na 800 m, OH 1972, 1976 a 1980 – šiesty v behu na 1500 m, vicemajster a halový majster Európy) a Peter Tichý (účastník OH 1996 a 2000 v chôdzi), hádzanárka Mária Ďurišinová(účastníčka OH 1988 – 5. miesto, vicemajsterka sveta), futbalisti Anton Urban (kapitán strieborného družstva na OH 1964) a Jaroslav Boroš (účastník OH 1968) i basketbalistaJustín Sedlák (účastník OH 1976 – 6. miesto, medailista z ME). Ich dočasným domovom sa stal Liečebný dom Rubín.

Deviati slovenskí olympionici sa v Dudinciach v súčasnosti predovšetkým regenerujú, ale popri tom absolvujú aj spoločenský program. Najmä v stredu 10. februára bol bohatý. Naši známi športovci vycestovali do Šiah, kde tamojší Olympijský klub (OK) Alojza Szokolyiho zorganizoval priateľské stretnutie s nimi. Privítanie predsedom OK A. Szokolyiho Šahy Františkom Révészom a primátorom mesta Šahy Štefanom Gregorom sa uskutočnilo v sieni Mestského úradu. Následne sa v divadelnej sále sa uskutočnila beseda pod taktovkou paralympijského víťaza v stolnom tenise Ladislava Gáspára, člena miestneho OK.

V sále bolo 180 žiakov zo základných a stredných škôl v Šahách. Po dvojhodinovej besede odchádzali s úsmevom a nadšení z toho, že sa mohli stretnúť s významnými hosťami. Olympionici sa im predstavili, odpovedali na ich otázky a v príjemnej atmosfére oživili svoje zážitky a prezentovali skúsenosti z olympijských hier aj zo športu ako takého. Zaujali tam najmä slová Juraja Benčíka, ktorý v minulosti viedol celú garnitúru slovenských chodcov svetovej špičky:„Šport je pre mňa náboženstvo, životná filozofia, ktorá je spojená so slovami ako priateľstvo, tolerancia, fair play a je to aj možnosť vidieť svet. Šport mi dal všetko, čo som v živote potreboval.“

Po obede sa hostia presunuli k miestnej synagóge, kde  položili veniec k pamätnej tabuli vôbec prvého olympionika zo Slovenska, rodáka z Hronca Alojza Szokola (účastník OH 1896 v Aténach, tretí v behu na 100 m), ktorý pôsobil aj v Šahách. Vedúci mestského múzea Tibor Pálinkás im v krátkosti predstavil mesto a priestor, kde sa nachádza pamätná stena významných osobností Šiah (okrem iných aj pamätná tabuľa slávneho futbalistu a najmä trénera Ferdinanda Daučíka).

Ďalším bodom programu bola návšteva pamätného domu Alojza Szokola v maďarskej obci Bernecebaráti. Našich olympionikov tam pozdravil bývalý starosta, učiteľ telesnej výchovy László Kertész.Spoločne sa presunuli aj k hrobu Alojza Szokolyiho. Riaditeľka miestnej základnej školy, ktorá je po ňom pomenovaná (patrí medzi 28 škôl v Maďarsku, pomenovaných po niektorom zo známych olympionikov), ich pozvala na malé občerstvenie do klubovne školy.

autor/write: Angelika Révész, Katarína Feketeová

Zdroj: www.olimpic.sk

Posted under: NEWS, Okolie, Šahy, Šport, Šport

Comments are closed.

↓