MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Pútnik

photo by Pástor Péter

PUTOVNÁ VÝSTAVA

Pútnik – Vándor – pod týmto názvom bola otvorená výstava výtvarných diel v Galérii Ipeľ v Mestskej knižnici v Šahách 27. novembra 2013. Vystavujú tu traja pútnici, ktorí vďaka svojim študijným štipendiám dostali možnosť stráviť jeden semester (pol roka) v rôznych krajinách Európy. So skúsenosťami a zážitkami, získanými pri tomto „umeleckom  putovaní“ sa podelili s tými, ktorí prišli na vernisáž ich výstavy, a v krátkych 15-20 minútových, ale obsažných a veľmi zaujímavých „reportážach“ dopovedali to, ako vznikli, prečo vznikli tie vynikajúce diela, ktoré mohli návštevníci vidieť na výstave. No a vďaka modernej technike,svoje dojmy dokreslili aj premietaním vynikajúcich záberov, ktoré vidí len skutočný umelec – majster. A tými umelcami naši pútnici sú, aj napriek tomu, že ešte stoja pred štátnou záverečnou skúškou, pred titulom toho „majstra“, ktorý by si už aj teraz zaslúžili aj vďaka spomínanej výstave.
Beáta Méry navštívila Španielsko – mesto Cuenca, Dóra Matyus bola vo Francúzsku v Starssbourgu a a opätovný iniciátor tejto výstavy – rodák z nášho mesta a autor už nejednej výstavy  Gábor Antal – bol v Nemecku v Hamburgu. Vysokú úroveň týchto výstav, ktorým dala strechu naša mestská knižnica, si prišlo pozrieť a vypočuť si zážitky umelcov toľko záujemcov, že sa takmer nepomestili do priestorov knižnice.
Umelci jednohlasne vyjadrili svoje nadšenie a vďaku za takúto možnosť, ktorá ich v priebehu jedného semestra obohatila nielen o osobné, ale aj o umelecké zážitky a z nich budú čerpať aj v ďalšej svojej umeleckej tvorbe.
Výstava bude v Mestskej knižnici v Šahách do 31. januára 2014.
Péter Pástor
Preklad: Bell

Posted under: Kultúra, NEWS, Šahy, Umenie, Verejné dianie

Comments are closed.

↓