MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Šahanský Salón 2015 – ukáž svetu umelca v sebe!

photo by Pástor Péter

photo by Jarmila Šišková

Šahanský Salón 2015

V Menora Saag Centre Artis predstavilo svoje diela dvadsaťosem regionálnych a miestnych amatérskych aj profesionálnych umelcov.

„Peter Paulenka dostal na jar tohto roku nápad usporiadať výstavu diel amatérskych aj profesionálnych umelcov. Po dôkladnom zvážení sme sa rozhodli, že májovú výstavu naozaj zorganizujeme. Na každoročne usporiadanej výstave majú možnosť predstaviť svoje diela tak profesionálny, ako aj amatérsky umelci z nášho regiónu”, povedala kurátorka Adriena Kutaková.

Na stenách synagógy sa objavilo dvadsaťosem pohľadov na svet z dielne dvadsatich ôsmych tvorcov. Dynamickú a zvláštnu atmosféru výstavy vytvára množstvo použitých techník a rozmanitosť umeleckých diel. V miestnosti sa vďaka týmto dielam vytvoril dojem farebného a harmonického celku. Medzi vystavovateľmi sa nájdu aj takí, ktorí sa obecenstvu prezentujú prvý krát. Väčšinou ide o mladých ľudí, ale v radoch nových vystavovateľov sa tento rok našla aj amatérska umelkyňa v strednom veku. Priestor na prezentáciu dostali maľby, kresby, grafiky, keramika, drevorezba a kamenné sochy.

Architekt Árpád Pölhös oboznámil účastníkov výstavy so svojou iniciatívou založiť klub kreatívneho dizajnu. Poznamenal: „Dvor literárnej kaviarne MyHont Café je priestor, kde sa publiku môžu predstaviť šikovní a talentovaní ľudia z nášho regiónu. Slúži aj ako miesto na výmenu tvorivých nápadov a vykonanie tvorivých prác.” Stretnutia členov klubu sa budú podľa dohody realizovať cez víkendy. Táto aktivita môže efektívne prispieť k oživeniu spoločenského života v našom meste.

Na nádvorí kaviarne sa v rámci slávnostného programu predstavilo aj niekoľko remeselníkov. Skupina mladých ľudí si vyrobila zaujímavé kované výrobky a svetlo sveta uzreli aj výrobky z hliny z detskej tvorivej dielne prevádzkovanej združením Charitas Saag. Výrobky, ktoré tu vystavovali boli vyrobené v rámci zaujímavého projektu „Keď hlina spája dva svety…“, ktorý finančne podporila Nadácia pre deti Slovenska z Detského fondu Cloetta.

Zoznam umelcov, ktorí sa môžu tešiť z veľkého úspechu a širokého uznania, je nasledovný: Eva Fajčíková, Morva Zsófia, Pölhös Eszter, Antal Gábor, Anikó Skerleczová, Tomáš Klacskó, Ludovít  Pokorný , Tauber Ramóna, Kissimonyi István, Zuzana Hojszaová, Czibulya Lívia, Dana Krnáčová, Zoltán Polyák, Ela Holotová Bodnárová, Laura Uhlárová, Bukor Zsófia, Adriena Kutaková, Peter Paulenka str. Catherine Garcia, Radúz Gaučík, Pintér Mirko, Peter Pleva, Pölhös Éva, Eva Hijazin, René Tóth, Sylvia Juhászová, Trencsényi István, Csomó Tihamér.

autor/write: Péter Pástor

preklad: MG

Posted under: Kultúra, Kultúra, NEWS, Okolie, Šahy, Umenie, Umenie

Comments are closed.

↓