MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Súkromné múzeum v Pohronskom Ruskove

foto by Péter Pástor

Súkromné múzeum v Pohronskom Ruskove

V Pohronskom Ruskove pod záštitou občianskeho združenia funguje múzeum dejín II. sv. vojny, ktoré vedie Ladislav Žákovič. Toto jedinečné múzeum vzniklo v roku 2008. Výstava má v súčasnosti osemstopäťdesiat meter štvorcových.
”Môj záujem o II. svetovú vojnu vzbudil seriál Štyria tankisti a pes. Od mojich desiatich rokov zbieram rôznu vojnovú výzbroj. Najprv to boli helmy, bajonety a čutory”- spomína si pán Žákovič. Najrozsiahlejšiu časť výstavy tvoria nálezy nájdené na rôznych bojiskách. Sú to väčšinou zbrane nájdené z Pohronia. Vzácna je aj výstava voskových figúr (panoptikum), ktorá zachytáva život vojsk bojujúcich na Pohroní.
Múzeum ponúka aj pohostenie. Majitelia múzea vopred nahlásené skupiny privítajú chutným obedom. Múzeum je financované z vlastných zdrojov, bez akejkoľvek štátnej podpory. Je obľúbená a známa v celej Európe. Dozvedeli sme sa, že návštevníci boli dokonca aj zo zámoria. Expozícia bola vystavená vo viacerých štátnych múzeách na Slovensku. ”Návštevníci po prehliadke nás ubezpečujú o tom, že robíme dobrú a prospešnú vec, a to mi dáva energiu do budúcna“- skonštatoval majiteľ múzea.

autor/write/photo: Péter Pástor
prekl.: Kata Nováková

Posted under: Kultúra, NEWS, Okolie, Umenie, Verejné dianie

Comments are closed.

↓