MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Takí sme 2017

photo by Pástor Péter

 

IMG_7891.jpgIMG_8027.jpgIMG_7993.jpgIMG_7964.jpgIMG_7914.jpgIMG_7831.jpgIMG_8065.jpgIMG_7960.jpgIMG_7990.jpgIMG_8044.jpgIMG_8000.jpgIMG_8078.jpgIMG_7847.jpgIMG_8042.jpgIMG_7920.jpgIMG_7826.jpgIMG_8047.jpgIMG_7853.jpgIMG_7918.jpg

Takí sme 2017

13. až 17. septembra 2017 sa uskutočnilo X. ročník medzinárodného folklórneho festivalu TAKÍ SME. Festival prebiehalo v siedmich obciach okresu Levice: Levice, Šahy, Želiezovce, Kozárovce, Sikenica, Zbrojníky a Horné Semerovce.

Počas piatich dní festivalu divákovi priblížili vysokú estetickú úroveň a nesmiernu rozmanitosť jednotlivých regionálnych osobitostí nášho ľudového umenia. „Tanečnou karavánou“ po okrese zabezpečil vzájomné poznávanie rôznych kultúr prostredníctvom predstavenia folklóru a tradícií.

Festivalom podporujú myšlienku neizolovať ľudovú kultúru od súčasných spoločenských a kultúrnych trendov. Cieľom je zvyšovať informovanosť o význame nehmotného kultúrneho dedičstva najmä medzi mladou generáciou a sprístupňovať kultúrne podujatia aj záujemcom, ktorí nebývajú v okresnom meste.

Zúčastnili sa približne 140 zahraničných a 280 domácich účinkujúcich, 22 zoskupení/skupín/súborov.

Hlavným organizátorom festivalu bol už desiaty rok Regionálne osvetové stredisko v Leviciach (ROS) v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK).

Podujatie sa konala pod záštitou štátneho tajomníka ministra kultúry Slovenskej republiky Konráda Rigóa. Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia (FPU).

Počas piatich dní na šiestich miestach účinkovali:  MFS Kisbihari (Maďarsko) ; Folklórny tanečný súbor NASHENTECHA (Bulharsko) Kultúrno umelecké zoskupenie Sloboda Rumenka a FSk Electroporcelán (Srbsko), a nasledujúce domáce súbory: Jamadan, bubenícka skupina (Bratislava); Mažoretky Mladosť (Tekovské Lužany);  Ľudoví rozprávači ; TŠK Junilev (Levice); FSk PRASLICA (Kozárovce);  FS Volosán (Pukanec);  FS Nádas (Farná);  MFS Kincső (Želiezovce); DFS Apró Kincső (Želiezovce);  DFS PITYPANG (Levice); DFS Sendergő (Šahy); Ľudová hudba Gereben (Želiezovce);  DFS Ďatelinka (V.ZŠ Levice);  Chodci na chodúľoch Szárnyas Sárkányok ( Maďarsko)

Festival začínal v stredu v DK Sikenica a DK Zbrojníky „Otváracím ceremoniálom a s galaprogramom“ súbežne za účasti zahraničných hostí festivalu.

Vo štvrtok od 10.00 do 11.00 prebiehli výchovné koncerty a tanečný dom zahraničných folklórnych kolektívov v OC Dituria Leviciach, na ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským Gyulu Juhásza v Leviciach  ako aj na IV. Základnej škole v Leviciach. Živou pozvánkou začínalo na Námestí hrdinov v Leviciach o 15.00. Bubenícka skupina Jamadan z Bratislavy, mažoretky Mladosť z Tekovských Lužian, TŠK Junilev a aj ľudoví rozprávači Juraj Matiaš a Mária Kropáčová sa postarali o dobrú zábavu a náladu potom začínalo „tradičnom krojovanom sprievode“ na trase od Námestia hrdinov do CK Junior za účastnili všetkých hostí festivalu.

V kinosále CK Junior nasledovalo otvárací ceremoniál s galaprogramom „Folklór spája národy“. V prvom bloku programu „Začíname a končíme s tancom“ sa odprezentovali folklórne súbory a skupiny z okresu Levice. Druhý blok Hosť do domu bolo nepochybne patriť medzi príťažlivé programové číslo kde sa predstavila zahraničné folklórne súbory.

Tanečná karavána sa po okrese Levice rozbehalo v tretí deň festivalu – v piatok 15.9.2017  v Šahách sa na Hlavnom námestí predstavili folklórne kolektívy na „XXXVI. ročníku Dní kultúry v Honte“.

Unikátom nášho tradičného kultúrneho dedičstva je aj štýl tanca pod názvom „verbunk z Dolného Pohronia“. Preto organizátor IX. Pohronskej verbovačky v Želiezovciach zakomponoval do svojho programu  zahraničných účastníkov Takí sme –tanečníkov –s cieľom poukázať na tento jedinečný štýl tanca.

Piaty deň festivalu navštívili so zahraničnými folklórnymi súbormi Kozárovce a Horné Semerovce. Svätá omša prebehol v oboch obciach za účasti zahraničných súborov.  Galaprogram, ako aj záverečný ceremoniál festivalu Takí sme, začínalo o 15.00 v Dome kultúry Kozárovce aj Horné Semerovce súbežne.

(zdroj: ROS Levice)

Posted under: Kultúra, Kultúra, NEWS, Okolie, Šahy, Verejné dianie, Verejné dianie

Comments are closed.

↓