MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Úspech amerického buldoga – Ely

foto by www.ppproduction.eu

Úspech amerického buldoga – Ely

Šahan Ján Štróbel,chovateľ chovateľskej stanice Fighters 1 Team-u, sa už takmer 15 rokov zaoberá chovom psov. Svoju chovateľskú stanicu vybudoval na základe skúseností. Fighters 1 Team sa špecializuje na výcvik a výchovu amerických buldogov. Chovateľská stanica mohla vzniknúť len vďaka úmornej a svedomitej práci a dodržaní všetkých prísnych kritérií.Cieľom chovateľskej stanici Fighters 1 Team je prinavrátenie povesti a povahy buldoga. Vrátiť mu jeho nebojácnosť a silu. Nakoľko už mnoho buldogov využívanu len ako spoločenské psy a nie pracovné . Pravého buldoga robí buldogom jeho povaha.Vzhľadom na zvyšujúcu sa kriminalitu je buldog najlepším zabezpečovacím prostriedkom . Má v sebe prirodzenú nedôveru,stráženie majú v krvi, takže je to ich prirodzená vlastnosť. Netreba ich to nejako extra učiť. A jediná vlastnosť, ktorou sa pýši buldog je ,že vyhodnocuje každú situáciu jednotlivo.Stači páchateľa vystrašiť tak ho iba vystraší.Vždy každú situáciu vyhodnotí a podľa potreby reaguje. Táto vlastnosť buldočia ho robi vynimočným.
Štróbel vlastní v súčastnosti sučku Elu, ktorá je čistokrvný americký buldog , typu štandard. Uviedol, že jeho cieľom je, aby z nej vychoval všestranne využiteľného psa, ktorý je aj miláčikom rodiny, ale zároveň aj jej prísnym strážcom.A aby bol chov aj po zdravotnej stránke na vysokej úrovni. Odpočiatku ju tak socializoval, aby nebola agresívna k iným zvieratám, ale aby sa vedela ubrániť. V záujme toho ju vycvičil poslúchať na jednotlivé povely, potom nasledoval výcvik obrany.Obrana je doležitý posun socializacie na vyššiu uroveň ,nakoľko sa učí rozpoznávať situácie.
21-mesačná Ela je už od šteňaťa účastníčkou rôznych výstav a súťaží. Zúčastnila sa krajských, celoštátnych, dokonca aj európskych výstav s veľkým úspechom.Debutovala ako 6 mesačná na oblastnej výstave, kde získala titul víťaz v triede šteniat. 9.-10. júna 2012 sa zúčastnila majstrovstiev Európy amerických buldogov v Galante. V priebehu víkendu na troch súťažiach získala tri druhé miesta. To bol zatiaľ jej vrcholný úspech. 28. júla získala prvé miesto na oblastnej súťaži v Povode a titul Oblastný víťaz. Do tohoročných plánov patrí aj súťaž Iron Dog – meranie síl na európskej úrovni v Nitre. V plánoch majiteľa Ely je naďalej udržať čisto pracovnú krvnu líniu, preto našiel aj na krytie samca Marcipána, ktorý je pracovne vedeny a pochádza z Maďarska. V priebehu leta je naplánované spojenie týchto dvoch buldogov, očakávajú sa prírastky zdravé,mohutnej, altetickej postavy, ktoré hľadajú potenciálnych majiteľov.
Štróbelova chovateľská stanica je registrovaná v Slovenskej kynologickej jednote . Vo svojej chovateľskej stanici sa venuje výcviku, ktorého cieľom je ochrana majetku a ľudských životov. Jeho najväčším problémom je, že v Šahách nie je výcvikový priestor, takže výcvik prebieha vo voľnej prírode.V záujme toho by rád vytvoril v teritóriu mesta výcvikový areál, ktorý by mohli navštevovať aj ďalší majitelia psov. K tomu očakáva pomoc, nápady a ponuky.
Ako odborník uvádza, že psy musia v priebehu socializácie prejsť vážnym výcvikom, aby v danej situácii mohli vhodne reagovať. Podľa neho mnohí majitelia psov nepoznajú dostatočne schopnosti a nároky svojich miláčikov, a preto ich vychovávajú nevhodne. Nesprávna výchova môže viesť k problémom, ba v krajných prípadoch až k tragédiám. Už aj z toho dôvodu je dôležité ešte pred zadovážením si psa vyhľadať odborníka a nechať si poradiť.
Viac informácií o činnosti chovateľskej stanici nájdete nawww.fighters1.sk

write/autor: Péter Pástor

Posted under: Šahy, Verejné dianie

Comments are closed.

↓