MYHONT.sk

To, Čo Spája Nás / Az, Ami Összeköt Minket

Zamyslime sa…

images

Zamyslime sa…

(Október)

 

Leto je za nami. Tohoročné, popretkávané neprestávajúcimi dažďami ale i tropickými horúčavami, odchádza do zabudnutia. Snáď len tí, ktorým spôsobilo nejakú škodu, či už osobnú, telesnú alebo majetkovú ujmu, naň nezabudnú tak ľahko. Čas sa zachmúril, chmúrnejší sme i my, kalendár starne a s ním starneme i my.

Je október. Október – mesiac zúčtovania. Dobrý gazda už v tomto čase vie, koľká bije, akú má hodnotu jeho celoročná práca. Zožal, obral ovocie i vinicu, napĺňa sudy a teší sa zo svojej usilovnej práce. Uzatvára účty, rekapituluje.

Každý mesiac má svoje čaro, ale vari najčarovnejší je október. Vtedy ukáže príroda, čo vie, čo dá, čo nedá. Lesy hýria tisícimi farbami, kvitnú posledné jesenné kvietky, akoby matka príroda chcela ešte ukázať, čoho je schopná, čo nám ešte dožičí. Potom sa v tichosti rozlúči. Možno i preto bol október vybraný ako mesiac úcty k starším.

Žijú tu medzi nami, s nami, naši starší spoluobčania. Kto z nás uverí, komu napadne, že susedovie tetka, ktorá chodí dnes už len o paličke, pred päťdesiatimi rokmi vydržala tancovať do rána, že jej muž strieľal kedysi prekrásne góly do súperovej siete a leží už dlhšiu dobu v nemocnici? Kto spočíta, čím všetkým prešli za svojich – z ich pohľadu letmých – sedemdesiat, osemdesiat, či viac rokov?

Otvorme im dvere, pokloňme sa im, podvihnime klobúky a – ak nám to pán doktor povolil – trebárs i poháre…

Chmúrnosť októbra prechádza do smútku. V posledných jeho dňoch už myslíme na svojich zosnulých, zháňame sviečky, kahance, kvety, vence. A spomíname. S láskou, vďakou a uznaním.

Potom sa koleso času potočí, svitne nový deň.

Iste bude veselší, šťastnejší, lebo po každom smutnom, pochmúrnom dni môže nasledovať už len krajší, lepší, radostnejší.

Pekný a šťastný deň vám, priatelia!

I.B.

Posted under: NEWS, Šahy

Comments are closed.

↓